در محضر پیر خرابات (حاج اسماعیل دولابی)/3

   قرآن فرمود: قُل اللهُ ثُمَّ ذَرْهُمْ فی خَوْضِهِم یَلْعَبونَ بگو خدا، آن‎گاه جاهل‎ها و کفّار و اشقیا و ... را بگذار در خوضشان بازی کنند. یعنی آنها را ول کن گردو بازی کنند. خوّاض با غوّاص فرق دارد. غوّاص در دریای توحید فرومی‎رود و جواهر ایمان و انسانیت بیرون می‎آورد، ولی خوّاض می‎نشیند و برای کلک زدن می‎بافد. خوض اثر جهل است. هر کسی که هر جا می‎رود، به دنبال این است که عیب پیدا کند و بیرون بیاورد، خوّاض است و هر کسی که می‎رود حُسن پیدا کند و چیز قیمتی در بیاورد، غوّاص است.

   لاالهَ یعنی من نیستم؛ هیچ غیری نیست. الاّ تشدیدش یعنی اگر چیزی باقی مانده است، کاملاً پاک کن، آن وقت بگو الله. حالا دیدی که غیر از خدا هیچ‎ کسی و چیزی نیست. هر چه را غیریّت دارد و فراموشی دارد، همه را پیامبر اکرم(صلّی‌الله‌‌علیه‌‌وآله‌‌وسلّم) باطل کرد.

   پیغمبر اکرم(صلّی‌الله‌‌علیه‌‌وآله‌‌وسلّم) هیچ فاصله‎ای بین عبد و مولا باقی نگذاشت. گفت لاالهَ، اله یعنی خود عبد؛ خود عبد را که فاصله بود، برداشت.

   در لاالهَ، هر چه غیر خداست را از دل بیرون کن. در الاّ، تشدید را محکم ادا کن تا اگر چیزی باقی مانده، از ریشه کنده شود و وجودت پاک شود. آن‎گاه الله را بگو تا همه‎ دلت را تصّرف کند.

   حضرت امیر(علیه‎السّلام) به هر چیز نگاه کرد، لااله‌‌الاّالله را دید. در دعای دهه‎ اوّل ذیحجه است: به عدد لیالی و دهور، به عدد امواج دریاها، به عدد درخت‎ها و خس‎ها، به عدد سنگ‎ها و کلوخ‎ها، به عدد موها و پشم‎ها، به عدد بادها و ... لااله‌‌الاّالله.

   سلام نام خداست و سلامٌ علیکم یعنی خدا با شماست. چه خوب است که آدمی ‎در همه کس خداوند را ببیند.

   وقتی می‎گویی لااله‌‌الاّالله نه دنیا می‎ماند، نه عادات و رسوم، نه آبروداری بین اهل دنیا؛ همه از بین می‎رود. لاالهَ یعنی هر چه واله‌کننده‎ من است، دور انداختم الاّالله را. درست دقّت کن، اگر می‎ارزد آن را بگو؛ بی‎حساب نگویی که وقتی واله‌کننده‎ها رفتند، فریادت بلند می‎شود. خداوند به موسی علیه‎السّلام فرمود هر چه را در دستت است بینداز، به ما فرمود بگو لااله‌‌الاّالله؛ یعنی هر چیزی جز خدا که تو را واله کرده، بینداز. نکند مثل امّت موسی(علیه‎السّلام) ما هم به محمّد و آل محمّد(صلّی‌الله‌‌علیه‌‌وآله‌‌وسلّم) بگوییم اجْعَل لَنا اِلهاً کَما لَهُم آلِهةٌ یعنی همان‎طور که اهل دنیا چیزهایی دارند که آنها را واله کرده است، به ما هم از آن واله‌کننده‎ها بدهید.

/ 0 نظر / 31 بازدید