در محضر پیر خرابات (حاج اسماعیل دولابی)/2

  کُّلُ یَوْمٍ عاشُورا وَ کُّلُ أرْضٍ کَربَلا: «هر روز عاشوراست و هر زمینی کربلاست»، مال ولایت است. جَعَلْتُ لَکَ و لأمَّتِکَ الارْضَ کُلَّها مَسْجِداً: «تمام زمین را برای تو و امّتت مسجد قرار دادم.» وَ هُوَ مَعَکُمْ اَیْنَما کُنْتُمْ: «و هر جا که باشید، خدا با شماست.» و اَیْنَما تُوَلُّوا فَثَمَّ وَجْهُ اللهِ: «و به هر طرف رو بگردانید، وجه خدا آنجاست»، مال توحید است. وِلایَةُ عَلیِّ بْنِ ابی طالِبٍ حِصْنی فَمَنْ دَخَلَ حِصْنی اَمِنَ مِنْ عَذابی: «ولایت علیّ بن ابی‎طالب قلعه‎ من است و هر کس به قلعه‎ من وارد شد، از عذابم در امان است»، مال ولایت است و کَلِمَةُ لااله‌الاّاللهُ حِصْنی فَمَنْ دَخَلَ حِصْنی اَمِنَ مِنْ عَذابی: «کلمه‎ لااله‌الاّالله قلعه‎ من است و هر کس به قلعه‎ من وارد شد، از عذابم در امان است»، مال توحید است.

  کُلُّ یومٍ عاشُورا وَ کلُّ أرْضٍ کَربَلا: «همه‎ روزها عاشورا و همه‎ زمین‎ها کربلاست.» اوّل آرزو می‎کردیم که کاش ما روز عاشورا بودیم و همه‎ عمر آرزو داشتیم به کربلا برویم، امّا عاشورا آمد و همه‎ روزها را گرفت و کربلا آمد و همه‎ زمین‎ها را تصرّف کرد. یعنی مقصد آمد، ما نرفتیم؛ قصد و قاصد را مقصد گرفت. هستی و صفات و افعال خدا، هستی و صفات و افعال همه‎ خلق را گرفت و غیری باقی نگذاشت. حالا ببین دیگر چیزی کسری دارد تا برای رفع آن به کمک محتاج باشی؟

  در واقع زمان و مکانی وجود ندارد. اگر توجّهمان به زمان و مکان نباشد، زمان و مکانی نیست. جایی که خدا هست و ایمان هست، نه مکانی هست و نه زمانی. مگر ندیدی که فرمود: «همه‎ زمین‎ها کربلا و همه‎ روزها عاشورا است.» این که نفرمود همه امام حسین‌اید، همه یتیمید، همه اسیرید، همه مظلومید، هر روز خیمه‎ها را آتش می‎زنند و... به این خاطر بود که خودتان تفقّه کنید و آن را بیابید و درک کنید.

/ 1 نظر / 30 بازدید
هادی

تنها راه بقای انقلاب و نظام ... به یاد دارم آن ایامی که در زندان و بیمارستان بودم رهبر انقلاب حدود دو هفته در قم مشغول چانه زنی با حوزه های دینی بودند تا حکمت و عرفان شیعی را به آنان بقبولاند بعنوان تنها راه نجات از مرگ تاریخی! پس رهبر می خواهد، ملت هم که تشنه عرفان است، امام هم که می خواست پس چه کسی نمی خواهد، خانه اش ویران باد! زیرا دشمنان عرفان امروزه دشمنان اسلام و نظام هستند زیرا در آخرالزمان اسلام به مغز خود رسیده است که همان عرفان است پس بدون عرفان اسلامی دیگر نمی توان حتی از شریعت اسلامی و انقلاب اسلامی هم دفاع و حراست نمود. زیرا عرفان، عقل الهی در بشر است. کار به آنجا رسیده که بسیاری از دولتمردان دلسوز به این نتیجه رسیده اند که تنها راه بقای انقلاب و نظام دست دادن به آمریکاست. ولی به خدا اگر با عرفان شیعی که عرفان امام زمان است، دست بدهیم آنوقت آمریکا برای دست دادن به ما التماس می کند و اسرائیل می میرد! آنچه گفتیم ناله بود نه انتقاد و سیاه نمائی و سفید نمائی! امیدواریم این ناله به گوش آنانکه باید برسد رسانیده شود. به خدا خیلی حیف است آنقدر حیف است که آدمی می تواند از حیفش بمیرد! این حیف کسی است که